Skip to content
Andrew Tobias
Andrew Tobias

Money and Other Subjects

  • Home
  • Books
  • Videos
  • Bio
  • Archives
  • Links
  • Me-Mail
Andrew Tobias
Andrew Tobias

Money and Other Subjects

Tag: food

Wine by the Case – Amazing Math

March 7, 1996February 6, 2017

Welcome to my “daily comment.” The ground rules Ceres and I have agreed to are simple. I can write whatever I want, ranging from a sentence to an epic, and nothing is off limits. I can even say things like, “Don’t trade stocks yourself — for most people, it’s smarter to invest through no-load mutual funds.” Which it is.

This example has sort of evolved. The first time I used it was in 1978, on The Tonight Show. Say you bought a $10 bottle of wine for dinner every Saturday night, but could instead get a 10% discount buying by the case. You’d “make” 10% on the extra money you tied up. And you’d “make” it in just 12 weeks — a bottle a week for 12 weeks equals one case of wine — which works out, I explained, to “better than a 40% annual return.”

I didn’t explain how much better. I figured 40% was dramatic enough. Where else can you earn 40% tax-free? (Uncle Sam doesn’t tax you for smart shopping.)

As the years passed, I found people were having trouble understanding this little shtick of mine. Why is it 40% if I just got a 10% discount?

So I tried explaining it in a little more detail. What actually happens, I explained, is that instead of going to the store and laying out $10 for one bottle, you are laying out $108 for 12 bottles — $120 less the 10% discount. Which means you are laying out $98 more than you otherwise would have. That extra $98 is your “investment.” By keeping at most that much extra tied up all year, you save $1 a week on wine — $52 a year. And “earning” $52 a year by tying up $98 is earning 53%.

So now I was up to 53%, an even better tax-free return.

This confused people even more. That first $98 is gone, they would tell me, and now you have to come up with a new $98 to buy your next case of wine.

But think about it. If you were someone who planned to spend $10 every week on wine — $520 a year — and who would have LOVED to save 10% buying by the case but just couldn’t scrape up enough money all at once to do it, how much financing would you need?

Would you have to go to a bank and ask for a $400 line of credit in order to be able to change your buying habits?

No, you would need only a $98 credit line — and you would only fully draw it down that very first week. After that, you would replenish it by $10 a week (the $10 you used to spend on wine by the bottle), which means that after 12 weeks, when you needed to buy the next case, you would not only have replenished the full $98, you’d actually have an extra $12 to work with (the money you saved buying by the case). So now you’d have to draw down only $86 of your $98 credit line.

In other words, to finance this change in habits you’d need a maximum credit line of $98. But you’d only actually draw down that much the very first week. Within 10 weeks you’d have paid the balance down to zero; then run it back up to $86 in the 13th week to buy your next case of wine; then paid that off in 9 weeks; then run it back up to $74 to buy your next case — and so on. On average, over the course of the year, you’re using far less than the full $98 to finance this change in buying habits.

So the return on your decision to tie up that $98 at first, and then gradually less, is actually much greater than 40% or 53%.

If my friend Less Antman has keyed all this into his Hewlett Packard financial calculator right — and I’ve never known him to err — it works out to an annualized 177% rate of return (though try explaining THAT in 40 seconds on The Tonight Show).

It’s still only $52 you’re earning — $1 a week by getting the 10% discount. But you’re earning it NOT on that first $98, which is the MOST you ever have to set aside to change your buying habits, but on an average “investment” throughout the year that’s much lower.

Next step: find a vintage you like equally well that’s $8 a bottle.

Tomorrow: Potpourri

Everything BUT Tuna

March 6, 1996February 6, 2017

Welcome to my “daily comment.” The ground rules Ceres and I have agreed to are simple. I can write whatever I want, ranging from a sentence to an epic, and nothing is off limits. I can even say things like, “Don’t trade stocks yourself — for most people, it’s smarter to invest through no-load mutual funds.” Which it is.

Yesterday, I recounted what Kramer and I know about saving money at warehouse stores. The land-of-the-giants tuna fish episode of Seinfeld.

Today, I take you comparison shopping, just to give you a sense of what’s out there. The idea is to shop smart and save money, because the IRS doesn’t tax you for that. A penny saved at the supermarket is a penny that falls straight to your bottom line.

My motto: NOTHING IS EVER ON SALE AT THE 7-ELEVEN.

The following shows prices for January 24, 1996 in the Miami/Ft. Lauderdale area. The comparison is in no way meant to be scientific, just to give you a sense of how prices — especially prices per unit — can vary. If you always tend to get the best price, or nearly the best price, you will save a lot of money compared with those who get the normal mix of good and bad prices.

Not shown here are the really bad prices — the travel size toothpaste you can buy in the hotel shop for $2.39.

Instead, I just compared a Sam’s Club warehouse store with two large Southeast supermarket chains, Publix and Winn-Dixie.

Not shown either are the “store brands” that are often another excellent way to save money. Not on ketchup, of course — there is only one Heinz ketchup. But on garbage bags? Paper towels? In many cases, these come off the same production line as the “brand name” products.

And a final disclaimer: I’m not saying you should actually eat stuff like this. Fresh vegetables, baked potatoes, lots of fruit — that’s what you should eat. (Costco sells a mean jumbo frozen fruit salad, incidentally.) The point of this is just to show how prices can vary.

 

Item Sam’s Publix Winn-Dixie
Kraft Velveeta
Price per lb. 1.798 1.995 3.28
Kraft Parmesan Cheese
Price per oz. .31 .37 .41
Stouffer Frozen Lasagna
Price per oz. .09 .125 .125
Tostitos Tortilla Chips
Price per oz. .125 .206 .186
Pepperidge Farm Goldfish Crackers
Price per oz. .128 .215 .193
Nabisco Wheat Thins
Price per oz. .125 .179 .179
Hunt’s Catsup
Price per oz. .037 .052 .047
Hellman’s Mayo
Price per oz. .074 .112 .105
French’s Mustard
Price per oz. .057 .050 .061
Campbell’s Tomato Soup
Price per can .49 .40 .445
Chef Boy-ar-dee Ravioli
Price per oz. .055 .066 .67
Mott’s Apple Sauce
Price per oz. .033 .039 .041
Juicy Juice Boxes
Price per oz. .038 .043 .058
Minute Maid Juice Boxes
Price per oz. .038 .035 .039
Ocean Spray Cranberry
Gallon 5.22 5.99 5.98
Milk (gallon)
2% 2.05 2.87 2.87
Skim 2.05 2.77 2.77
Whole 2.15 2.87 2.87
Kraft American Singles
Price/slice .083 .112 .115
Eggs
18 carton (large) 1.48 n/a 1.85
Pop Tarts
Price per tart .215 .249 .248
Post GrapeNuts Cereal
Price per oz. .125 .162 .103
Wheaties
Price per oz. .158 .166 .165
Kellogg’s Corn Flakes
Price per oz. .117 .137 .137
Maxwell House
Price per oz. .174 .177 .174
Peter Pan Peanut Butter
Price per oz. .081 .107 .106
Bumble Bee Chunk Light Tuna
Price per oz. .103 .095 .095
Del Monte Peas
Price per oz. .027 .036 .032
Del Monte Green Beans
Price per oz. .025 .033 .034
Del Monte Corn
Price per oz. .025 .036 .032
Del Monte Peaches
Price per oz. .038 .051 .051

My other motto: SHOP AROUND.

Tomorrow: Wine by the Case: Amazing Math

Tuna Prices

March 5, 1996February 6, 2017

Welcome to my “daily comment.” The ground rules Ceres and I have agreed to are simple. I can write whatever I want, ranging from a sentence to an epic, and nothing is off limits. I can even say things like, “Don’t trade stocks yourself — for most people, it’s smarter to invest through no-load mutual funds.” Which it is. Today: tuna fish.

Did you see the Seinfeld where Kramer shows up holding a giant can of Starkist solid white albacore he had bought at a warehouse store?

My jaw dropped, because I had, a week or two before, been photographed with the exact same 4-pound 2.5-ounce can (well, not literally the same can, but you know what I mean) at a warehouse store for PARADE. It was to illustrate the idea of buying in bulk to save money. And here was Kramer — Kramer! — making exactly the same point, with exactly the same prop. (He would then move on to Beefaroni as the plot thickened, but I won’t even begin to try to clip-clop through the whole thing.)

Now, what’s interesting about tuna is that it’s something of a special case. It’s such a staple, supermarkets sometimes use it as a loss leader. The six-ounce can at the supermarket, on sale occasionally at 98 cents a can — 16.33 cents an ounce — can actually be cheaper than the large size at that same supermarket, or perhaps even beat the warehouse store. Kramer’s tuna cost him $10.79 (if he got the same deal I did), which comes out to 16.23 cents an ounce.

Then again, at a non-sale price of $1.29, let alone the $1.44 I saw recently, buying the six-ounce size costs 31%, or even 47%, more per ounce. Boy. If you spend $2,000 a year on the kinds of things you could buy in bulk when they’re on sale (or at warehouse stores, where items are more or less always on sale) . . . and if you could save 31% by shopping smarter . . . that’s $620 a year, tax-free, risk-free.

And of course it’s more convenient, not less, because you rarely run out of anything, and you need take fewer trips to the store. That saves time and gasoline.

Environmentally speaking, it probably uses less energy and resources to make one big tuna can than 11 little ones. Certainly it’s more convenient not to have to open 11 little cans, if you’re making tuna salad for an army. Then again, if you’re just making yourself a sandwich, the land-of-the-giants size may use up half your Tupperware.

But isn’t that what’s great about America? Choices. Under communism, tuna all came in one size, and they were out of it.

Tomorrow: Everything BUT Tuna

An Ode to ATMs

February 8, 1996August 27, 2023

Welcome to my “daily comment.” The ground rules Ceres and I have agreed to are simple. I can write whatever I want, ranging from a sentence to an epic, and nothing is off limits.

I can even say things like, “Don’t trade stocks yourself — for most people, it’s smarter to invest through no-load mutual funds.” Which it is. (Not that this has ever stopped me from testing my hand against the pros.)

Most days, I’ll presumably write something vaguely related to money, since money is much on my mind. But don’t be amazed by a political screed or two, or a recipe for low-fat lunch. (OK, here it is: take one low-fat Bilinksi chicken sausage, microwave 90 seconds, place across a slice of low-fat bread, drown in ketchup, envelop in your fist, and eat, being careful not to bite off a finger in your enthusiasm — it’s that good. )

On the theory that we should start with something simple, like cash, today’s “comment” is an ode to automated teller machines.

Some people still don’t like using them, but for most of us it’s hard to remember that just 20 years ago ATMs barely existed — and were met with considerable animosity when they were. Even the press was dubious. “People will never trust them,” was the general reaction. Not me. I love machines, am only so-so with humans, and hate standing in line. So I was an “early adopter.”

But what I learned 20 years later — last weekend, in fact — is how one big New York bank, Chemical, decided to overcome resistance and build usership. A massive educational ad campaign? Nah. Supposedly, according to a friend who used to work there, Chemical simply programmed the machines to occasionally dispense extra cash. Knowing New Yorkers, Chemical knew word would spread. (Remember, back then people counted their cash-machine cash very carefully, to be sure they got what they were supposed to. So if they got an extra $10 or $20, they noticed.)

I can’t say for sure Chemical actually went through with this. Nor what proportion of honest souls, if any, actually turned in their surplus cash (sounds like a college psychology course experiment, no?). But compared with the cost of a major New York City ad campaign, dispensing a few thousand extra twenties is a bargain.

If any of you are working to introduce “digital cash” to a skeptical universe, perhaps there’s a marketing lesson here somewhere. If you need guinea pigs to ply with extra digicash, please include me in the beta test.

Tomorrow: Automated Loan Machines – the latest thing

  • Previous
  • 1
  • …
  • 21
  • 22

Quote of the Day

"Money often costs too much."

Ralph Waldo Emerson

Subscribe

 Advice

The Only Investment Guide You'll Ever Need

"So full of tips and angles that only a booby or a billionaire could not benefit." -- The New York Times

Help

MYM Emergency?

Too Much Junk?

Tax Questions?

Ask Less

Recent Posts

  • Three Great Men

    May 11, 2025
  • Doug, Simon, Dave, John, Caitlan, And Pete -- I'm A Fan

    May 8, 2025
  • Fair Harvard

    May 7, 2025
  • Your Future Imaginary Friend

    May 5, 2025
  • Conservative Peggy And Liberal Thom

    May 4, 2025
  • Little Marco Predicts

    May 3, 2025
  • May Day! May Day!

    May 3, 2025
  • Rising Prices, Falling Poll Numbers, See You Tomorrow

    April 29, 2025
  • He's Having A Lot Of Fun

    April 29, 2025
  • A Word from the Wise

    April 26, 2025
Andrew Tobias Books
  • Facebook
  • Twitter
©2025 Andrew Tobias - All Rights Reserved | Website: Whirled Pixels | Author Photo: Tony Adams